Mikortól lehet alkalmazni a babamasszázst?
A babamasszázst elkezdheti akár a baba születését követő első napokban is. Egy anya - ha nem is tudatosan - végtelen gyengédséggel masszírozza a kisbabáját szinte a születésétől fogva.
A tanfolyamokon a 2-3 hónapos korban történő kezdés a legoptimálisabb, de természetesen fiatalabb és idősebb babákat is szeretettel látunk.
Van-e felső korhatára a babamasszázs tanfolyamon való részvételnek?
A tanfolyamra születéstől egy éves korukig várjuk a babákat.
Idősebb babákat már némi kihívás masszírozni, mivel sokkal mozgékonyabbak, kíváncsiak. Amikor baba mászni, járni kezd, egyre aktívabb, mondókákkal, énekekkel segítünk a lazulásban a masszázshoz.
Honnan tudom, hogy hol van a lakóhelyemhez legközelebbi babamasszázs tanfolyam?
A Magyar Gyermekmasszázs Egyesület honlapján www.magye.hu Oktatás szülőknek című fejezetben megtalálható megyénként és városonként a baba-masszázs oktatók névsora, telefonszámmal együtt. Tőlük lehet érdeklődni, mikor és hol indul a következő tanfolyam.
Mennyibe kerül egy tanfolyam?
A védőnők munkaidő alatt térítésmentesen tanítják. Egyéb tanfolyamdíjakat az illetékes oktatóktól lehet megkérdezni a megadott telefonszámokon.
A tanfolyamon hol fogunk masszírozni? Van ott pelenkázó?
Babamasszázsra mindenképpen a földet javasoljuk, ahol az anya is és a baba is kényelmesen el tud helyezkedni. Az oktató a tanfolyamon megmutatja a különböző testhelyzeteket, amelyből mindenki maga választja ki a számára legkényelmesebbet. Vannak azonban védőnők, akik a tanácsadó várójában tartják a tanfolyamot a pelenkázó asztalokon. Otthoni masszázsra lehetőség szerint szintén a földet javasoljuk, ahol az anya is és a baba is kényelmesen el tud helyezkedni. A szülők azonban választhatnak más helyszínt is a babamasszázsra a szabad levegőn, nagy ágyon stb.
Mit célszerű hozni egy tanfolyamra?
-
Polifon (ha nincs a helyiségben matrac vagy pelenkázó, de ezt az oktatóval előre egyeztetni ajánlott.)
-
Takaró az otthoni illatokkal
-
Textil pelenka 2-3 db.
-
Váltóruha a csecsemőnek
-
Kényelmes öltözet az anyának
-
Masszázsolaj
-
És természetesen a csecsemőt se hagyják otthon, mert ő lesz a főszereplő.
-
Ha várandós anya jelentkezik a tanfolyamra, hozzon magával játékbabát, hogy azon tudjon gyakorolni.
-
Ha apuka, testvér vagy más családtag is részt vesz a tanfolyamon, hozzon magával játékbabát, hogy azon tudjon gyakorolni.
Mivel masszírozzak?
Az olajos masszázs hatékonysága 30%-al jobb ezért a baba olajjal történő masszázst javasoljuk.
Az olaj elsődleges előnye, hogy egyenletessé teszi a mozdulatokat a baba bőrén.
A babamasszázs foglalkozásokon még részletesen hallani fog erről a témakörről, okleveles babamasszázs oktatójától.
Használhatok-e olaj helyett testápolót?
A rendszeres masszírozáshoz tanácsos olajat használni. A testápolók gyorsan beszívónak a bőrbe, így pótlásuk miatt gyakran félbe kell szakítani a masszázst.
Amennyiben a baba bőrgyógyász által javasolt készítményt használ természetesen a masszázs is történhet ezzel.
A nap melyik időszakában javasolt a masszázs?
Kísérletezzen, és tapasztalja ki, mi a legmegfelelőbb idő az Önök számára. A reggel általában jó alkalom a masszázsra, amikor már mindketten jóllaktak, és az egész nap még Önök előtt áll. A délutáni és esti időpontnak is megvan az előnye. Sok kisbaba szereti, ha a napközbeni szundikálás előtt megmasszírozzák, ezáltal az utolsó csepp energiája is felszabadul, és mélyebben tud aludni. Más babáknak viszont a legkisebb inger is túl sok ilyenkor. Nekik semmi másra nincs szükségük, mint pihenésre, őket alvás után érdemes megmasszírozni. Vannak csecsemők, akik szeretik, ha az est folyamán masszírozzák meg őket: ha a baba fáradt, de nem túl nyűgös, a masszázs után könnyebben elalszik.
Figyelembe célszerű venni az Ön és a család napirendjét is. Lehet, hogy eljár dolgozni, és a kicsin kívül van még más gyermeke is, akiről gondoskodnia kell. Ilyen esetben az esti vagy reggeli órák a legalkalmasabbak.
A babamasszázs foglalkozásokon még részletesen hallani fog erről a témakörről. Okleveles babamasszázs oktatójától.
Milyen hőmérséklet legyen a szobában masszázs alatt?
A szoba legyen huzatmentes, hőmérséklete a szoba nappali megszokott hőmérsékleténél melegebb, és ügyeljen arra, hogy a masszázs befejezéséig ez lehetőleg állandó maradjon. A babamasszázs foglalkozásokon még részletesen hallani fog erről a témakörről okleveles babamasszázs oktatójától.
Világítás:
A legjobb természetes fénynél masszírozni, ha erre nincs mód, akkor alulról jövő fényeket használjunk a baba szemének védelme érdekében.
Egy masszázs kb. hány percig tart?
A babától jelzései alapján fogja megtudni! Általában 10-30 perc.
A babamasszázs foglalkozásokon még részletesen hallani fog erről a témakörről. Okleveles babamasszázs oktatójától.
Masszázs alatt a babám sír. Mit tegyek?
Sírós baba egyértelmű jelzést ad szülei részére, hogy a masszázs további részét későbbre kéri halasztani. Egyetlen kivétel, ha hasfájós a baba, és a hasfájásán szeretnénk segíteni.
Gyakran tapasztaljuk, hogy a tanfolyamon résztvevő babák közül egy sír. Ilyenkor biztatjuk az anyát, vegye ölbe, nyugtassa meg. Figyeljen a baba jelzéseire és tegyen a baba szükségletei szerint. Ringassa meg, tegye tisztába, etesse meg stb.
Fontos, hogy a babamasszázs tanfolyamokon a babák minden szükséglete, igénye kielégíthető!
A babák sírása természetes dolog!
A babamasszázs foglalkozásokon még részletesen hallani fog erről a témakörről okleveles babamasszázs oktatójától.
Betegség idején lehet-e masszírozni?
Minden esetben, amikor a kisbabája valamilyen betegség jelét mutatja, a masszázs alkalmazása előtt tanácsos kikérni a gyermekorvosa babamasszázs oktatója véleményét. Lázas 38 fok feletti hőmérséklet esetén a masszázst elhalasztani javasoljuk.
A babamasszázs foglalkozásokon még részletesen hallani fog erről a témakörről okleveles babamasszázs oktatójától.
Apukák jöhetnek-e a tanfolyamra?
Természetesen igen, sőt külön örülünk nekik. Nagymamákat, nagypapákat is szeretettel várunk.
Az apák honlapunkon megtalálják a szerepüket hangsúlyozó meghívást a babamasszázsra. A testvérkék jelenléte természetes, a nagyszülőké pedig megtiszteltetés a babamasszázs tanfolyamainkon.
A GyIK-et összeállította: Némethné Gregor Judit és Csépe Katalin